İletişim

275\11 Sokak No.8 Bayraklı İzmir

08503467156

[email protected]

Paketleri İncele
Özgürce Çalışın
Her Altyapıya Uygun

Günümüzde artık her şey internet üzerinden gerçekleştiriliyor. Birçok iş kolu internet üzerine ve online’a taşındı. İnsanlar online ortamda bu kadar yoğunken ticaretin ve diğer hizmetlerin internet ortamında olması da kaçınılmaz hale geldi. Dolayısıyla internet sitesi sahibi olmak en temel ihtiyaçlar arasına girdi.

İnternet sitesi oluşturmak öyle düşünüldüğü kadar zor değil. İnternet sitesi oluşturmak çeşitli araçlar ve hizmetler yardımıyla oldukça kolay. Yazımızda internet sitesi hazırlama yöntemlerini detaylı bir şekilde ve adım adım anlatmaya çalıştık. Simdi gelin bunlar nelermiş birlikte göz atalım.

İnternet Sitesi Kurmaya Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

İnternet sitesi kurmaya karar verdiniz ve nasıl yaparım diye araştırmaya başladınız, dikkat edilecek ilk konu iyi bir planlama yapmaktır. Şimdi isterseniz bu planlamalar nelerdir, internet sitesi kurmaya başlamadan önce neler yapılmalı ve hangi yöntemleri kullanmalı sorularını cevaplayalım.

İşletmenizin Hedeflerini Belirleyin

İşletmemiz hangi alanda faaliyet gösteriyorsa konseptimizi ona göre oluşturmakta fayda vardır. İnternet sitesi kurma amacınız nedir öncelikle ona karar verelim. Müşterilerimizin bizi daha kolay bulmalarını mı sağlamaya çalışıyoruz? Ya da hazır buluşmuşken hizmetlerimizi veya ürünlerimize satmaya mı çalışıyoruz? Hangi yaş ve cinsiyet gruplarına hizmet vermek istiyoruz? Onlarla etkileşime girecek miyiz? Bu ve bunun gibi daha birçok soruyla nasıl bir internet sitesi kurmanız gerektiğini kolayca belirleyebilirsiniz.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Hedef kitle belirlemek sadece internet sitesi kurarken değil, tüm satış işlerinde öncelik vermeniz gereken bir konudur. Hedef kitlenizi doğru belirleyebilirseniz alacağınız sonuç çok daha başarılı olacaktır. Cinsiyet, yaş, konum, meslek grubu vb gibi kriterleri değerlendirerek hedef kitlenizi belirleyin. İnternet sitenizin tasarımı ve kullanım özellikleri bu kriterlere göre belirlenmelidir. Kuracağınız internet sitesi yoğun bir trafik oluşturacaksa farklı, tek sayfadan oluşan (One Page) bir tanıtım sitesi olacaksa farklı planlama yapmak gerekir.

Domain ve Hosting Satın Alın

Bir internet sitesinin en önemli 2 bileşeni domain ve hostingtir. Domain yani alan adınız işletmenizin tabelası gibidir. Burada kullanacağınız anahtar kelimeler müşterilerinizin sizi daha kolay bulmalarına yardımcı olur. Ne iş yaptığınıza dair bir ipucu veren ve kolay bulmamızı sağlayan bir alan adı belirlemekte fayda vardır. İyi bir alan adı;

 • Mümkün olduğunca kısa olmalı
 • Anahtar kelimeleri içermeli
 • Markanıza ait kelimeleri içermeli
 • Genel bir TLD kullanılmalı (.com .net .org .com.tr vb)

Tabii bu iş o kadar kolay değil. Alan adınız sizden önce başkalarınca tescil edilmiş olabilir. Emin olun iyi alan adlarının neredeyse çoğu tescil edilmiş durumdadır.Belirlediğimiz bu özelliklere sahip bir alan adını ( domain ) tescil etmek için domain sorgulama ekranına gelelim.

İstediğimiz veya yaptığımızı işe uygun bir alan adı tescil edildikten sonra ikinci adımımız bu alan adına bir hosting hizmeti tanımlamak olacaktır. Hosting paketlerini inceleyerek kendinize uygun bir hosting seçelim. Burada dikkat edilecek en temel konu kuracağımız internet sitesinin yapısına uygun bir hosting seçmek olacaktır.

WordPress tabanlı CMS altyapısıyla bir web sitesi kuracak isek WordPress hosting işimizi görecektir.

Bir hosting seçerken dikkat etmeniz gereken konular;

 • Disk alanı
 • CPU RAM gibi kritik özellikler
 • İşletim sistemi
 • Kontrol paneli (cPanel, Plesk vb)
 • E-posta hizmeti
 • Bandwidth

Eğer basit bir One Page web sitesi oluşturulacaksa, bu değerlerin çoğu minimal seviyede tutulabilir. Ancak bir E-ticaret sitesi oluşturacaksak durum değişiklik arz edecektir.

Geniş bir disk alanı, hızlı çalışan bir altyapı sitenizin daha iyi çalışmasına yardımcı olacaktır.

Eğer gidiyor veya fotoğraf içerikleri paylaşılacak sa yine geniş bir disk alanı ihtiyacınız var ve siteniz çok trafik yapacağı için Bandwidth değerlerinin iyi olması gerekiyor.

Web Sitenizi Nasıl Kuracağınızı Planlayın

Web sitenizi kendiniz mi kuracaksınız yoksa bir Web Developerdan (Web tasarımcısı) hizmet mi alacaksınız buna karar vermelisiniz. Özel bir tasarım yaptıracaksanız Web tasarımcınız ve onun size sunacağı seçenekler ile yolunuza devam etmelisiniz. Diğer kurulum yöntemlerini tercih edecekseniz detaylarını yazımızın devamında bulabileceksiniz.

Web Sitenizin Tasarımına Karar Verin

Web sitemizin ana sayfasında galeri mi yoksa ana menü mü ön plana çıkmalı? Tabii bu tasarım aynı zamanda vereceğiniz hizmet ve tanıtımınızla da alakalı olacaktır. Bir blog sitesi oluşturmuşsanız burada yazılarınızı ön plana çıkarmanız gerekir. Bir E-ticaret sitesi ise en çok satılan ürünler veya ürün kategorileri ön planda gösterilmelidir. Gelişmiş ve çok çeşitli temalar üzerinden kendinize bir örnek seçerek işe başlayabilirsiniz.

Sektörel Faydalı İçerikler Üretin

Web sitenize ziyaretçi çekmenin en temel yollarından biri sitenizde kaliteli içerikler bulundurmaktır. Kendi sektörünüzde en çok aranan kelimeleri değerlendirerek bu konular üzerinde içerikler oluşturmanız faydalı sonuçlar almanıza yol açar.

Örneğin ısıtma sistemi altyapısı kuran bir işletme iseniz doğalgaz tasarruf yöntemleri ile ilgili bir içerik oluşturabilirsiniz. Bunun yanında doğalgaz dönüşüm maliyetlerini anlattığınız bir içerik de ziyaretçi çekmeye yardımcı olacaktır.

İnsanlar sizin sektörünüz ve hizmetleriniz ile bağlantılı Google aramaları yaptığında sizin bu oluşturduğunuz benzersiz ve özel içeriklere ulaşarak sizinle irtibata geçecekler. Günümüzde organik ziyaretçi çekmenin en temel yollarından biri budur.

Dijital Pazarlama Çalışmaları ile Görünür Olun

Her işte olduğu gibi bu işte de pazarlama en önemli etkenlerden biridir. Dijital pazarlama sizin internet ortamında görünür olmanızı sağlayacak adımların bütünüdür. SEO çalışmaları da bunun içinde yer alır. Ancak Google reklamları ile de ön plana çıkmak mümkündür. Yeni kurulmuş bir internet sitesinin doğrudan arama sonuçlarında üst sırada çıkmasını beklemek hayalcilik olacaktır. Bu sebeple hızlı dönüş sağlamak istiyorsak biraz para harcamak zorundayız. Google Adwords  Bu amaçla kullanacağınız en temel araçlardan biridir.

Bunlar haricinde Facebook Bussiness hesabı açarak Facebook ve İnstagram reklamı yapabilir ve siteniniz tanıtımını gerçekleştirebilirsiniz. İnfleuncer kullanmak bir diğer yoldur. Popüler İntsagram, Youtube, TikTok ve Twitter kullanıcılarına reklam vererek ilerleek de mümkündür.

Domain Nedir?

Domain, yani alan adı ziyaretçilerin bir internet sitesinin barındırıldığı hosting alanına yönelmesini sağlayan dijital adreslerdir. Normalde IP adresleri üzerinden yürüyen bu bağlantı sistemi, kişilerin uzun ve karmaşık rakam dizilerini akılda tutulması zor olduğundan dolayı alan adı sistemi haline getirilmiştir. İnternet tarayıcınızın adres çubuğuna yazdığımız ve genelde www. ile başlayıp .com ile biten alan adları dijital iş yerlerimizin dijital adresleridir.

Özetle domain, marka, ürün veya verdiğimiz hizmetin ulaşılabilir olması için büyük önem arz eder.

Alan adları satın alınan değil kiralanan ve belirli bir süre kullanılabilen dijital varlıklardır. Bir domain sahibi olmak oldukça kolaydır. Domain satın alabileceğiniz bir firmanın web sitesine girerek hesap oluşturur ve domain sorgu ekranından kendinize uygun bir domain seçerek adınıza tescil edebilirsiniz. Maksimum 10 sene süre ile tescil edilebilen bu dijital varlıklar istenirse başkalarına devredilebilir veya satılabilir.

Sorguladığınız alan adları daha önceden tescil edilmişse tescil eden kişilere teklif yoluyla da satın alınabilir. Alan adı satışlarının yapıldığı açık arttırma platformları bile mevcuttur.

Hosting Nedir?

Hosting yani Türkçe adıyla barındırma, bir internet sitesinin 7 gün 24 saat yayın yapmasını sağlayan dijital alanlardır. Hosting hizmeti veren kuruluşlar, veri merkezlerinde (Data Center) tuttukları Sunucu (Server) denen özel bilgisayarlarda size uzaktan erişim sağlayabileceğiniz ve yönetebileceğiniz bir alan tahsis ederler. Bu alana web sitenize ait verileri yükleyerek ve alan adınızla ilişkilendirerek internet sitenizin yayınını gerçekleştirebilirsiniz.

Yani bir tarayıcı adres çubuğuna sizin alan adınız girilip Enter tuşuna basıldığında, hosting hizmeti veren firmanın sunucu bilgisayarında sizin için ayrılan alana bağlanılır ve orada saklanan veriler bir araya gelip derlenerek internet sitenizin görüntülenmesi sağlanır.

Hosting çeşitlerine gelirsek;

İşletim sistemine göre hosting çeşitleri

 • Linux hosting
 • Windows hosting

Paylaşım durumuna göre hosting çeşitleri;

 • Dedicated (Adanmiş) server
 • VDS (Virtual Dedicated Server)
 • VPS (Virtual Private Server)
 • Paylaşımlı Web Hosting

Diğer hosting çeşitleri;

 • Cloud hosting
 • WordPress Hosting

Tema veya Script Nedir?

İnternet sitelerinin verilerinin görsellerinin ve içeriklerinin belli bir düzen içinde derlenip saklanması ve yayınlanmasını sağlayan özel sistemler vardır. Bunlar ister paketler halinde sunulan CMS denilen (Content Management System) sistemler şeklinde olurken doğrudan kod yazarak manuel oluşturulan özel tasarımlardan da oluşabilir.

CMS denilen sistemlerde internet siteleri Temalar (Theme) yoluyla farklı görünümler kazanabiliyor. Siz bu temalar arasından beğendiğiniz bir tanesini seçiyorsunuz ve internet siteniz hazır bir şablon olarak yükleniyor. Daha sonra yapacağınız özel düzenlemeler yoluyla sitenizi kendi orijinal siteniz haline getirebiliyorsunuz.

En çok kullanılan CMS sistemleri;

 • WordPress
 • Opencart
 • Joomla
 • Magento
 • Drupal
 • Prestashop

Bir de kodlar yardımıyla özel tasarım siteler mevcut demiştik bunlar CSS JavaScript HTML ve PHP kodlarının kombinasyonuyla oluşturulan özel Scriptler olarak karşımıza çıkıyor. Profesyonel bilgi birikimi ve deneyim gerektiren bu tasarım biçimini ancak hizmet alım yoluyla kullanabilirsiniz.

Web Sitesi Kurarken Kullanılan Yan Ürünler

Tabii internet siteleri kurulurken kullanılan daha birçok araç var. Her birinin görevi amaçları birbirinden farklı. Bu yan ürünler nelerdir diye sorarsanız;

 • SSL sertifikası
 • Güvenlik araçları
 • Cache önbellekleme yazılımları
 • Hazır site araçları
 • CMS tema ve eklentileri

Web sitenizin güvenilir, hızlı  ve doğru biçimde çalışmasını sağlayan bu araçların çoğunu kullanacaksınız.

WordPress İle Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Öncelikle hosting hizmeti aldığınız firmanın size vermiş olduğu hosting yönetim paneline giriş yapmanız gerekiyor.

 • Ekranda WordPress seçeneği altında bulunan “Install” butonuna basın.
 • Açılan ekranda alan adınızın doğru seçildiğine emin olun.
 • URL seçimi yapılan kısımda https://www protokolünün seçildiğinden emin olun.
 • “Choose the version you want to Install” seçeneği ile WordPress en güncel versiyonunun seçildiğine emin olun.
 • “Admin Account” sekmesinde Admin Username, Admin Password ve Admin E-mail seçeneklerinin oluşturulduğundan emin olun. Burada belirtilen bilgiler admin panel giriş bilgileridir. Bu bilgileri bir yere kaydedin.
 • Bu adımdan sonra Yükle butonuna tıklanırsa belirlediğiniz URL adresine WordPress temel Temasıyla bir yükleme gerçekleşecektir.
 • https://www.siteadiniz.com/wp-admin adresine gelerek admin panel girişi yapın.
 • Tema seçeneklerinden kendinize uygun bir temayı seçerek kurulumu tamamlayın.

WordPress İle E-ticaret Sitesi Nasıl Yapılır?

WordPress alt yapılı E-ticaret sitesi kurmanın en temel yolu E-ticaret eklentisi (Plugin) kullanmaktır. WordPress kurulumunu aynen yukarıda tarif ettiğimiz gibi yaptıktan sonra WordPress’in E-ticaret eklentisi olan Woocommerce’i kurarak bir E-ticaret sitesine dönüştürebilirsiniz. Woocommerce şu an oldukça yaygın kullanılan E-ticaret alt yapılarından biridir.

Hazır Site Tasarım Aracı

Bir de sürükle bırak yöntemiyle çalışan hazır site tasarım araçları bulunur. Domaine Merkezi | Fiyat Performans Hosting Hizmetlerin’ nin sunmuş olduğu hazır site tasarım aracı ile siz de benzersiz ve profesyonel görünümlü bir site sahibi olabilirsiniz. Kullanımı oldukça basit ve kolaydır. Hazır site tasarım aracını kullanarak yüzlerce tema arasından kendinize uygun olanı seçip hızlıca yayına başlayabilirsiniz. Bunun için hazır site tasarım aracını incelemeniz ve adımları takip etmeniz yeterlidir.

 • Hazır site aracına gidin.
 • Sizi için uygun paketlerden birini seçin.
 • Kuruluma geçtikten sonra kategori listesinden kendinize uygun şablonu seçin.
 • Sitenizi istediğiniz şekilde yapılandırın.
 • Eğer beğendiğiniz başka bir site konsepti varsa, URL adresini ekleyerek “İçe Aktar” butonuna da basabilirsiniz. Veriler hazır site şablonu haline getirilecektir.

OpenCart ile E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

Plesk – Direct Admin üzerinden Softaculous App Installer uygulamasına gelerek OpenCart seçeneği seçilir.

 • Ekranda Opencart seçeneği altında bulunan “Install” butonuna basın.
 • Açılan ekranda alan adınızın doğru seçildiğine emin olun.
 • URL seçimi yapılan kısımda https://www protokolünün seçildiğinden emin olun.
 • “Choose the version you want to Install” seçeneği ile Opencart’ın en güncel versiyonunun seçildiğine emin olun.
 • “Admin Account” sekmesinde Admin Username, Admin Password ve Admin E-mail seçeneklerinin oluşturulduğundan emin olun. Burada belirtilen bilgiler admin panel giriş bilgileridir. Bu bilgileri bir yere kaydedin.

Varsayılan (Default) ayarlar aynen kabul edilebilir ve Yükle butonuna basarak yüklenmesi sağlanır. Admin panel üzerinden giriş sağlanarak tema değiştirilebilir. OpenCart sistemi gayet kullanışlı bir E-ticaret sistemine sahiptir. Admin panel üzerinden ürün satışlarına yönelik raporlamalar ve çeşitli kullanışlı araçlar da sunar. Günümüzde birçok E-ticaret sitesi altyapı olarak Opencart sistemini kullanıyor.

Joomla İle Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Joomla da yine aynı şekilde Otomatik bir şekilde kurulum gerçekleştirildikten sonra admin panel üzerinden sisteminizi kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

 • Ekranda Joomla seçeneği altında bulunan “Install” butonuna basın.
 • Açılan ekranda alan adınızın doğru seçildiğine emin olun.
 • URL seçimi yapılan kısımda https://www protokolünün seçildiğinden emin olun.
 • “Choose the version you want to Install” seçeneği ile Joomla’nın en güncel versiyonunun seçildiğine emin olun.
 • “Admin Account” sekmesinde Admin Username, Admin Password ve Admin E-mail seçeneklerinin oluşturulduğundan emin olun. Burada belirtilen bilgiler admin panel giriş bilgileridir. Bu bilgileri bir yere kaydedin.

Magento ile E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

Magento da Opencart gibi E-ticaret sitesi kurmaya yarayan açık kaynak kodlu bir CMS sistemidir. Yine diğer sistemleri kurarken yaptığımız gibi Plesk – Direct Admin üzerinden Softaculous App Installer uygulamasını kullanarak Magento seçilir ve yükleme yapılır.

 • Ekranda Magento seçeneği altında bulunan “Install” butonuna basın.
 • Açılan ekranda alan adınızın doğru seçildiğine emin olun.
 • URL seçimi yapılan kısımda https://www protokolünün seçildiğinden emin olun.
 • “Choose the version you want to Install” seçeneği ile Magento en güncel versiyonunun seçildiğine emin olun.
 • “Admin Account” sekmesinde Admin Username, Admin Password ve Admin E-mail seçeneklerinin oluşturulduğundan emin olun. Burada belirtilen bilgiler admin panel giriş bilgileridir. Bu bilgileri bir yere kaydedin.

Magento sistemi de oldukça detaylı bir e-ticaret altyapısı sunar. 

 • Gelişmiş Bir admin paneli
 • Analizler ve raporlar
 • Katalog yönetimi
 • Ürün yönetimi ve arama
 • Kargo yönetimi
 • Ödeme sistemleri
 • Mobil e ticaret altyapısı
 • Müşteri hesapları yönetimi
 • Sipariş yönetimi

Magento sisteminde yukarıda belirtilen konular detaylı bir şekilde yönetilebilmektedir.

Drupal İle Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Drupal diğer sistemlerle aynı şekilde cPanel üzerinden kurulabilen hazır format CMS sistemlerinden biridir. Tek bir kod satırı kullanmaya gerek duymadan web sitenizi geliştirebilirsiniz.

 • Ekranda Drupal seçeneği altında bulunan “Install” butonuna basın.
 • Açılan ekranda alan adınızın doğru seçildiğine emin olun.
 • URL seçimi yapılan kısımda https://www protokolünün seçildiğinden emin olun.
 • “Choose the version you want to Install” seçeneği ile Drupal’ın en güncel versiyonunun seçildiğine emin olun.
 • “Admin Account” sekmesinde Admin Username, Admin Password ve Admin E-mail seçeneklerinin oluşturulduğundan emin olun. Burada belirtilen bilgiler admin panel giriş bilgileridir. Bu bilgileri bir yere kaydedin.

WordPress’e göre nispeten kullanımı zor olsa da admin panelde birçok bileşeni kolayca yönetebilirsiniz. İçerik oluşturmak, düzenlemek ve yayınlamak akıcı bir editör yardımıyla oldukça kolaydır.

Drupal sadece renk ve yazı tipi seçenekleriyle değil erişilebilirlik standartları açısından da kapsamlı desteğe sahip bir yapıdır.

Prestashop ile E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

Yine diğer tüm altyapıları kurduğumuz gibisi panel üzerinden prestashop kurulumunu gerçekleştirelim. Prestashop oldukça detaylı özelliklere sahip bir E-ticaret altyapısı sistemidir.

 • Ekranda Prestashop seçeneği altında bulunan “Install” butonuna basın.
 • Açılan ekranda alan adınızın doğru seçildiğine emin olun.
 • URL seçimi yapılan kısımda https://www protokolünün seçildiğinden emin olun.
 • “Choose the version you want to Install” seçeneği ile Prestashop’un en güncel versiyonunun seçildiğine emin olun.
 • “Admin Account” sekmesinde Admin Username, Admin Password ve Admin E-mail seçeneklerinin oluşturulduğundan emin olun. Burada belirtilen bilgiler admin panel giriş bilgileridir. Bu bilgileri bir yere kaydedin.

Kullanıcılarına vermiş olduğu olanaklar;

 • Özel fiyat teklifleri
 • Öne çıkarılan ürünler
 • En iyi satıcılar sayfası
 • Yeni ürünler sayfası
 • Ücretsiz kargo teklifleri
 • Ürün görsellerine zoom yapma
 • Sınırsız ödeme şekilleri
 • Kargo takibi
 • RSS
 • Sınırsız para birimi
 • Sınırsız vergi sistemi desteği
 • Barkod sistemi
 • Sınırsız ürün kategori alt kategori çeşitleri

Sevimli penguen logosu ile ön plana çıkan Prestashop iyi bir e-ticaret sitesi altyapı seçeneğidir.

Web Sitesi Kurma Maliyetleri

Normalde işi siz yapacaksanız alan adı ve hosting maliyetinden farklı olarak kullanacağınız CMS sistemine ait tema ve bazı ücretli eklentiler haricinde başka bir maliyetiniz olmayacaktır.

Bu ücretlerde tahmin edeceğiniz üzere çok yüksek tutmayacaktır. Bir alan adının yıllık tescil ücreti ortalama 9-10 Dolar, hosting maliyeti de yıllık 9-10 dolar civarında oluyor. En iyi temaya vereceğiniz ücret ise 30-40 dolar civarındadır. İsterseniz ücretsiz temalardan da yaralanabilirsiniz.

Bunun yanında kullanacağınız diğer araçlar da tamamen isteğe bağlıdır. Birçok eklenti ücretsiz kullanılabiliyor. Çoğu hosting firmasının ücretsiz SSL sertifikası hizmeti mevcuttur.

İnternet Sitesi Kurma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İnternet Sitesi Kurmak İçin Kodlama Bilmek Zorunlu mu?

Hayır, internet sitesi kurmak için kod bilgisine sahip olmak zorunda değilsiniz. Bilgisayarınıza bir program kurar gibi web sitesi kurmaya yarayan sistemler var. Bazı hazır site kurulum araçlarında ise sadece sürükle-bırak yöntemi ile işlem yapılabiliyor. Her türlü kullanıcı için internet sitesi kurulum aracı bulmak mümkündür.

Hosting ya da Domain Satın Almadan Web Sitesi Kurulabilir mi?

Hayır, bir web sitesi kurulacak ise mutlaka bir alan adı ve hosting alanına ihtiyacınız vardır. Hosting ve domain olmadan web sitesi kurmak mümkün değildir. Sadece bir Subdomain (Alt Alan Adı) üzerinden web sitesi kurulumu gerçekleştirilebilir, ancak temel olarak bu işlem de bir alan adı ve hostinge bağımlıdır.

Web Sitesi Kurmak İçin Tema Satın Alınmalı mı?

Kullanacağınız CMS’nin durumuna göre tema satın almanız gerekebilir. Standart paketler halinde gelen temaların kullanışlı olduğu söylenemez. Ancak ücretsiz birçok tema seçeneği de var. Ücretsiz temalar da bazı özellikler aktif değil. Bu sebeple iyi bir deneyim elde etmek istiyorsanız Themeforest üzerinden bir tema satın almanızı öneririz.