İletişim

275\11 Sokak No.8 Bayraklı İzmir

08503467156

[email protected]

Paketleri İncele
Özgürce Çalışın
Her Altyapıya Uygun

Midjourney, OpenAI’nin DALL-E ve Stable Diffusion’ına benzer şekilde, metin açıklamalarından görüntüler üreten bir AI programı sunan bir araştırma laboratuvarıdır. Arkasındaki teknolojinin Stable Diffusion’a dayandığına inanılıyor. Midjourney, şu anda 12 Temmuz 2022’de başlayan açık beta aşamasında. Ekip, Leap Motion’ın kurucu ortağı olan David Holz tarafından yönetiliyor ve Holz’a göre şimdiden karlı hale geldi. Kullanıcılar, belirli komutlar aracılığıyla Midjourney’nin Discord botuyla etkileşime girerek görüntüler oluşturabiliyor.

Midjourney Nedir?

Midjourney, istemleri kullanarak görüntüler oluşturmak için kullanılan bir yapay zeka programıdır. Şu anda, bu AI programına yalnızca Discord botu aracılığıyla erişilebilir. Burada kullanıcılar, bota mesaj göndererek veya botu üçüncü taraf bir sunucuya davet ederek istemleri kullanarak resimler oluşturabilir.

Prompt Nedir?

Prompt, yazılı metni girdi olarak kullanarak görüntü üreteci ile iletişim kurma yöntemidir. Birincil işlevi, yapay zeka (AI) modeline verilen istemi temel alarak görüntüler oluşturma talimatı vermektir.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka (AI), problem çözmek için bilgileri sentezleyebilen ve işleyebilen makinelerle ilgili bir bilgisayar bilimi dalıdır.

Konsept ilk olarak Alan Turing’in makineleri insanlar gibi düşünecek şekilde eğitip eğitemeyeceğimizi araştıran 1950 tarihli “Computing Machinery and Intelligence” makalesiyle kamuoyunun görüşüne sunulmuştur. Bir makinenin insandan ayırt edilemez olup olmadığını değerlendiren “Turing Testi”, Turing’in çalışmasından doğmuştur.

Yapay zeka, o zamandan beri doğruluğu ve etik sonuçları açısından sorgulanan Turing Testi’nden bu yana çok yol kat etmiştir. Yapay zeka uzmanları artık makinelere insanlardan ayırt edilemez olmaları için eğitim vermek yerine problem çözmemize yardımcı olacak şekilde düşünmeyi ve öğrenmeyi öğretmeye odaklanır.

GPT-4 Nedir?

GPT-4, OpenAI tarafından oluşturulan ve 14 Mart 2023’te duyurulan büyük bir çok modlu modeldir. Çok modlu modeller, metinden daha fazlasını kapsayabilir. GPT-4, görüntüleri de girdi olarak kabul eder. Bu arada, GPT-3 ve GPT-3.5 yalnızca tek bir modalitede çalışır, o da metindir. Yani kullanıcılar yalnızca yazarak soru sorabilir.

OpenAI, görüntüleri işleme konusundaki yeni yeteneğinin yanı sıra GPT-4’ün “çeşitli profesyonel ve akademik ölçütlerde insan düzeyinde performans sergilediğini” de söylemektedir. Dil modeli, problem çözme becerileri sayesinde zor sorunları daha büyük bir doğrulukla çözebilir.

Örneğin, “vergiyle ilgili soruları yanıtlayabilir, meşgul üç kişi arasında bir toplantı planlayabilir veya bir kullanıcının yaratıcı yazma stilini öğrenebilir.”

GPT-4 aynı zamanda 25.000’den fazla metin kelimesini işleme kapasitesine sahip olup, artık uzun biçimli içerik oluşturma, belge arama ve analizi ve genişletilmiş konuşmaları da içeren daha fazla sayıda kullanım durumu başlatmaktadır.

Midjourney Tarihi

Midjourney, 2019 yılında UltraHaptics tarafından satın alınan sanal ve artırılmış gerçeklik alanında tanınmış bir girişim olan Leap Motion’ın kurucu ortağı olan David Holz tarafından kurulmuştur.

Midjourney’in arkasındaki ekip, Jim Keller (Apple, AMD, Tesla, Intel için işlemci mühendisi ve x86-64’ün ortak yazarı), Nat Friedman (Github CEO’su ve GNOME Vakfı başkanı) ve Philip Rosedale (Second Life’ın Kurucusu) gibi önemli isimlerden oluşur.

Midjourney’nin metin görüntülü yapay zekasının geliştirilmesi, kapalı bir beta ile başladı ve ardından Temmuz 2022’de açık betaya taşındı. Bu, halkın araca erişmesine ve aracı kullanmasına izin vererek ilgi ve popülerlik kazanmasına yardımcı oldu. Diğer yapay zeka araçlarının aksine Midjourney, Ağustos 2022’de zaten kârlıydı ve pazardaki başarısını kanıtladı.

Midjourney Nasıl Kullanılır?

Midjourney Nasıl Kullanılır?

Midjourney’i kullanmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. Bir Discord hesabı oluşturun

Discord.com/register adresini ziyaret ederek Discord’a kaydolmanız yeterlidir.


 

2. Midjourney Discord sunucusuna katılın

Midjourney web sitesini ziyaret edin ve “Join the Beta” butonuna tıklayın veya doğrudan discord.gg/midjourney adresine gidin. Midjourney Discord sunucusuna katılma davetini kabul edin.

3. Bir kanala erişin

Sunucuya girdikten sonra yeni kullanıcıların komut yazabileceği kanallar oldukları için “newbies” adlı kanalları arayın.

4. Komutu yazın

Bir görüntü oluşturmaya başlamak için, “/imagine” komutunu ve ardından istenen görüntünün açıklamasını yazın. Örneğin, “A beautiful sunset on the beach with palm trees – Palmiye ağaçlarıyla sahilde güzel bir gün batımı”. AI, isteğinizi işleyecek ve sağlanan açıklamaya göre bir görüntü oluşturacaktır.

5. Sonuçlarla etkileşime geçin

Midjourney, oluşturulan görüntünün birden çok varyasyonunu sunar. Mevcut butonları kullanarak yeni varyasyonlar oluşturmayı, mevcut bir görüntüyü iyileştirmeyi veya seçilen bir görüntüyü büyütmeyi seçebilirsiniz.

6. Görüntüyü kaydedin

Son olarak görüntüyü bir tarayıcıda açmanız ve cihaza kaydetmeniz gerekir.

Midjourney Nasıl Çalışır?

Midjourney, geçmişte, rakipleri gibi eğitim için milyonlarca yayınlanmış görüntüyü kullanarak, onları açıklamak için resimler ve metinler için interneti kazıdığını belirtmişti.

Genel kaynak koduna sahip yapay zeka görüntü oluşturucularının çoğu, bu görüntüleri difüzyon olarak bilinen bir işlemle oluşturur. Temel olarak, bu modeller bir görüntüye parazit ekleyerek onu pikselli bir karmaşaya indirgeyerek çalışır.

Daha sonra gürültü sürecini tersine çevirerek bu verileri kurtarmayı öğrenir. Bu süreç, modeli gürültü eklemek ve ardından tekrar kaldırmak için eğiterek defalarca tekrarlanır. Model daha sonra görüntüde küçük değişiklikler yaparak gerçekçi görüntüler oluşturmak için gürültü giderme işlemini uygulayabilir.

Midjourney Nasıl Çalışır?

Bu, modelin bir görüntü ile onu açıklamak için kullanılan metin arasındaki ilişkiyi anlaması ile eşleştirilir ve yapay zeka görüntü oluşturucuların isteminizle ne istediğinizi anlamasına yardımcı olur.

Midjourney Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Midjourney aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok amaçla kullanılabilir. Bunlar aşağıdaki şekildedir:

 • Blog görüntüleri oluşturma
 • Sanatsal eserleri hayata geçirmek
 • Pazarlama kampanyaları üretmek
 • Logolar
 • Uygulama simgeleri
 • Küçük resimler
 • Oyun tasarımları

Midjourney Ücretli mi?

Midjourney, hangi plana ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak ayda 10 ila 60 dolar arasındadır. Ayrıca 25 görüntü için ücretsiz bir deneme sürümü vardır.

Midjourney Avantajları Nelerdir?

Midjourney, metinden resme yapay zeka aracı olarak çeşitli avantajlar sunar. Bunlar aşağıdaki şekildedir:

1. Yüksek Kaliteli Görüntüler

Midjourney, iyi yapılandırılmış, tanımlanmış ve gerçekçi görüntüler üretmesiyle bilinir ve bu da onu DALL-E ve Stable Difüzyon gibi diğer yapay zeka araçları arasında güçlü bir rakip haline getirir.

2. Yüksek Görüntü Çözünürlüğü

Midjourney, 1.792 x 1.024 piksele kadar çözünürlükte görüntüler oluşturarak oluşturulan görüntülerde daha fazla alan ve ayrıntı sağlar.

3. Freemium Modeli

Midjourney, kullanıcıların ücretli bir plan yapmadan önce hizmeti test etmelerine olanak tanıyan sınırlı sayıda ücretsiz görüntü oluşturma sunar. Ücretli planlar daha hızlı işleme, ek özellikler ve daha fazla görüntüleme yeteneği sağlar.

4. Kullanımı Kolay Platform

Midjourney, yaygın olarak kullanılan bir sohbet platformu olan Discord aracılığıyla çalışır. Kullanıcılar, basit komutlar kullanarak yapay zeka botuyla etkileşim kurabilir ve kodlama deneyimi olmayanlar için bile erişilebilir hale gelebilir.

5. Özelleştirme

Midjourney, kullanıcıların görüntü oluşturmalarında ince ayar yapmalarına yardımcı olmak için çeşitli komut ve parametreler sağlayarak nihai sonuç üzerinde daha fazla kontrol sağlar.

6. Aktif Topluluk

Midjourney Discord sunucusu, kullanıcıların yarattıklarını paylaşabilecekleri, soru sorabilecekleri ve hem diğer kullanıcılardan hem de Midjourney ekibinden yardım alabilecekleri aktif bir topluluk sağlar.

7. Sürekli Geliştirme

Midjourney ekibi, aracın sürekli gelişen yapay zeka ortamında güncel ve alakalı kalmasını sağlayarak yapay zeka yeteneklerini geliştirmek ve genişletmek için sürekli çalışır.

Midjourney ile Görüntü Oluşturmaya Nasıl Başlanır?

Midjourney ile Görüntü Oluşturmaya Nasıl Başlanır?
Kaynak: midjourney

Midjourney’i kullanmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Öncelikle Midjourney’i kullanabilmek için Discord’a katılmanız gerekir. Midjourney’i kullanmaya başlamak için ana sayfayı ziyaret etmeniz ve “Join the Beta” butonuna tıklamanız gerekir. Ardından, Discord’a yönlendirileceksiniz.
 • Midjourney Discord hizmetine kaydolun ve bir Newcomer odasına katılın. Artık, botu davet eden herhangi bir sunucuda Midjourney Bot ile resimler oluşturabilirsiniz. Botun nerede kullanılacağına ilişkin sunucunuzdaki talimatlara bir göz atın.
 • Şimdi, Midjouney Bot’u kullanmak için, görüntüleri oluşturabilmeniz ve değiştirebilmeniz için bir komut girmeniz gerekecek. Ayrıca, kullanıcı bilgilerinin izlenmesine ve yararlı eylemlerin gerçekleştirilmesine yardımcı olur. Bir görüntü oluşturmak için kullanıcı ”/imagine” komutunu kullanacaktır.
 • Bot, bilgi istemi kelimesini otomatik olarak yansıtacaktır. Dolayısıyla, ”/imagine prompt” aldığınızda, bir görüntü istediğiniz kelime grubunu yazacaksınız. Bu, botun gereksinimlerinizi anlamasına yardımcı olacaktır. Girişinize göre benzersiz bir görüntünün varyasyonları oluşturulacaktır.
Midjourney Discord Server

Midjourney İçin Herhangi Bir Sınırlama Var Mı?

Midjourney, kullanıcılara Midjourney Bot’u kullanarak 25 adede kadar görsel oluşturmalarına olanak tanıyan ücretsiz bir deneme sürümü sağlayan bir platformdur. Görseller, bir görüntü ızgarası oluşturma, görüntüleri yükseltme veya /imagine komutunu kullanarak görüntü varyasyonları oluşturma gibi eylemleri içerir. Ücretsiz deneme sınırını aşmaya çalışmanın Midjourney’in hizmet şartlarına aykırı olduğunu ve platformdan kalıcı olarak yasaklanmayla sonuçlanabileceğini akılda tutmanız önemlidir.

Ücretsiz deneme süresinden sonra Midjourney’i kullanmaya devam edebilmeniz için ücretli bir plana abone olarak bu teknolojiye destek olmanız önerilir. Bu şekilde, herhangi bir sınırlama olmadan platformun özelliklerinden yararlanmaya devam edebilirsiniz.

Midjourney İle Üretilen En Popüler Görüntüler 

Aşağıda Midjourney ile oluşturulan bazı popüler görüntüleri bulabilirsiniz:

1. Studio Ghibli and Pixar

Studio Ghibli and Pixar

2. Ranjit Kumar

Ranjit Kumar

3. Exquisite Workers

Exquisite Workers

4. Note Thanun

Note Thanun

5. Zach Key

Zach Key

Midjourney Komutları Nelerdir? 

Midjourney’de yaratıcı ve benzersiz görüntüler oluşturmak için kullanılabilecek bazı popüler komutları aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz:

KomutlarAksiyon
/imagineGirilen istemlerin yardımıyla bir görüntü oluşturmaya yardımcı olur.
/helpMidjourney botu hakkında bilgi sağlar.
/infoPlanınız, kullanımınız, kuyruğa alınmış ve çalışan işleriniz hakkında bilgi sağlar.
/subscribeBot’a abone olmanızı sağlar.
/fastBir ücret ödedikten sonra botun hızını hızlandırır.
/relaxGörevinizi tamamlama süresini artırır.
/showİşinizi yeniden oluşturur.
/privateİşinizi herkesten gizli tutmanıza yardımcı olan ücretli bilgi istemidir.
/publicHerkes işinizi görebilir.

DALLE 2 ve Stabil Difüzyondan Farkı Nedir?

Dall-E 2, metin açıklamalarından yüksek kaliteli görüntüler oluşturmak için stabil difüzyon kullanır. Bu algoritma, programın karmaşık ve çeşitli metin açıklamalarını işlemesine ve daha gerçekçi ve doğal görünen görüntüler oluşturmasına olanak tanır.

Ses yayılımının sınırlamaları olmasına rağmen Dall-E 2 görüntü oluşturmada son derece hassastır ve çeşitli alanlarda birçok potansiyel uygulamaya sahiptir.

Midjourney Özel Hayatın Gizliliğine Tehlike Oluşturuyor Mu?

Midjourney, kullanıcı verilerinin gizliliğini, bütünlüğünü ve kullanılabilirliğini sağlayan güçlü bir veri güvenliği sistemi uygulamıştır.

Kullanıcılarına aşağıdakileri garanti eder:

 • Verileriniz mahkemede veya kanunla ilgili diğer herhangi bir çalışmada kullanılabilir.
 • Onayınız olmadan bilgileriniz hiç kimseye verilmez, dark web vb. yerlere satılmaz(yasaların gerektirdiği durumlar dışında).
 • Politikaları ve hizmetleri konusunda şeffaftır.

Kullanıcı verilerinin güvenliğini ve gizliliğini çok ciddiye alır. Tüm çizimler ve tanımlayıcı veriler gizli tutulur ve yalnızca platformdaki yapay zeka modellerini geliştirmek için kullanılır.

İçeriklerde Kullanılacak Görselleri Midjourney İle Üretebilir miyim?

Evet içeriklerinizde kullanılacak görselleri Midjourney ile oluşturabilirsiniz. Yani Midjourney, kullanıcıların platformları tarafından oluşturulan görüntüleri ticari amaçlarla kullanmalarına izin verir, ancak Midjourney görsellerini ticari olarak kullanmak için ücretli planlarına abone olmanız gerekir. Ne yazık ki, ücretsiz kullanıcılara oluşturulan görüntüleri ticari amaçlarla kullanma izni verilmemektedir.

Görsel ve Prompt İle Görüntü Oluşturma

Görsel ve prompt ile görüntü oluşturma, yapay zeka (AI) tarafından gerçekleştirilen bir süreçtir. Bu süreçte, AI modeli, metin veya görsel ipuçlarına dayalı olarak yeni ve özgün görseller üretir.

AI tabanlı görüntü oluşturma teknolojisi, sanat, reklam, moda ve diğer yaratıcı alanlarda kullanılabilecek yeni ve özgün görseller üretmek için kullanılabilir.

Share this Post